Jakie są ubezpieczenia na samochód?

 

Ubezpieczenia samochodowe bardzo często nazywane są również komunikacyjnymi. Bez względu na ich nazwę, funkcja jest taka sama – mają zapewniać ochronę właścicielom samochodów, pasażerom, kierowcom. Jakie są podstawowe, i najbardziej popularne ubezpieczenia na samochód?

OC, czyli obowiązkowy pakiet ubezpieczeń

Odpowiedzialność Cywilna Kierowców, czyli OC to pakiet ubezpieczeń obligatoryjnych – obowiązkowych. Ten obowiązek spoczywa na wszystkich właścicielach pojazdów mechanicznych, a reguluje to podstawa prawna z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U.03.124.1152). Jeżeli ktoś świadomie nie zdecyduje się na wykupienie takiej polisy ubezpieczeniowej, a zostanie mu to udowodnione w drodze postępowania, to może być pewnym tego, że zostanie nałożona na niego sporych rozmiarów kara finansowa. Jej wartość może kilkakrotnie przekraczać cenę polisy OC.

AC, czyli dobrowolny pakiet ubezpieczeń

Autocasco, czyli AC to pakiet, który można kupić, ale nie trzeba. Tak naprawdę każdy właściciel samochodu samodzielnie może zdecydować o tym. Specjaliści zalecają kupno AC w szczególności osobom, które mają nowe samochody. Ich wartość jest duża, więc należy się w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Polisa AC może zostać powiększona o dodatkowe opcje, które dostępne są u Ubezpieczyciela. Autocasco obejmuje m.in.kradzież pojazdu lub jego elementów, uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu wskutek działania osób trzecich, itd.

 

 

Zobacz też:

Ubezpieczenie dealerskie

Wypowiedzenie umowy OC

Wycena aut używanych

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Ubezpieczenie skutera