Odpowiedzialność cywilna posiadacza pojazdu

Prawie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się samochód. Nie ma czemu się dziwić. W końcu jest to wygoda i komfort, która sprawia, że życie w wielu aspektach jest zdecydowanie łatwiejsze. Każda osoba, która jest właścicielem samochodu musi pamiętać o obowiązkowej polisie komunikacyjnej.

Prawa właściciela OC

Odpowiedzialność cywilną można wykupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Pośrednik poinformuje nas o wielu rzeczach, które związane są z tym ubezpieczeniem. Ale na pewno pominie istotne informacje, które odnoszą się do pewnych, ważnych aktów prawnych, które niejako mówią o prawach osób posiadających ubezpieczenie OC. Wśród tych aktów prawnych znajduje się:

  • Art. 41 – odnosi się do sytuacji, kiedy można ubiegać się o zwrot składki;
  • Art. 32 – odnosi się do sprzedaży i zakupu pojazdu;
  • Art.31 – reguluje wypowiedzenie umowy po zakupie pojazdu;
  • Art. 28 – wypowiedzenie umowy wraz z końcem jej trwania;
  • Art.28a – wypowiedzenie umowy, jeżeli właściciel posiada dwie aktywne polisy.

OC w dobrej cenie

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny reguluje przepisy prawa odnoszące się do składek OC. Z nich to jasno wynika, że cena za taką polisę jest dla wszystkich taka sama. Można je podzielić jedynie na OC dla samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, itp. Praktyka jednak pokazuje, że cena za OC może się nieco różnić. Dlaczego? Ponieważ często oferowane jest ono w pakiecie razem z innymi ubezpieczeniami, m.in. AC. Jest to najpopularniejszy pakiet, który można otrzymać w towarzystwach ubezpieczeniowych. 

 

Powiązane wpisy:

Lex Uber już w Polsce

Wyjazd samochodem na Słowację

Wyposażenie po VIN

Rejestracja motocykla

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu a stłuczka na parkingu